Hardy Nilsson finns inte längre kvar som tränare i Djurgården.
Djurgården hockey sparkar tränaren Hardy Nilsson. Från och med i dag, måndag, tar en trio bestående av Tony Zabel, Tomas Montén och Nichlas Falk över.
Huvudtränaren Hardy Nilsson och assisterande tränaren Mikael Johansson får lämna sina uppdrag i Djurgården hockey, skriver klubben på sin hemsida.
Hardy Nilsson har själv också lämnat en kommentar:
– Jag respekterar naturligtvis Djurgårdens beslut att byta ut mig för att få en energiboost i laget, som vi alla vet har hackat sig fram denna säsong.
– Jag önskar Tomas, Nichlas och Tony lycka till med sitt arbete med grabbarna och är övertygad om att de nya rösterna samt de nya infallsvinklarna kommer att hjälpa killarna att plocka fram det kunnande de har.
– Vi är nära slutspel, men inte där än. Men med ny energi är inte steget långt för DIF.
Hardy Nilsson meddelade tidigare i vinter att han slutar efter den här säsongen. Det berodde på att Djurgården redan gjort klart med Challe Berglund som huvutränare från och med säsogen 2012-2013.
Zabel kommer att leda laget säsongen ut. Till de kommande två säsongerna har Djurgården dock redan gjort klart med tidigare spelaren ”Challe” Berglund som huvudtränare.
”Äntligen! Det har varit målsättningen hela tiden så det är klart att jag är glad nu. Jag har en del olika uppdrag som jag ska slutföra under våren innan jag kan gå över till det nya jobbet för Djurgården”, säger Berglund i ett pressmeddelande.
Berglund har tidigare tränat Timrå och Modo i elitserien. Han har även ett förflutet som assisterande tränare i Djurgården.
Rapportera fel


Bilar till salu i Skellefteå