Rapportera felRapportera fel Print Dela på Facebook
Foto: Lennart Enqvist
Foto: Lennart Enqvist

Norsjö förlorare på fastighetsavgifterna

Norsjö hamnar på näst sista plats när tidningen Dagens Samhälle har räknat ut hur mycket kommunerna tjänar på fastighetsavgifterna.

Från år 2008 togs tolv miljarder bort från kommunala utjämningssystemet. Istället delas pengarna som intäkt från fastighetsskatten, den kommunala fastighetsavgiften.

Vinnarna på reformen är turistorter i kust- och fjällmiljö. Den kommun som procentuellt har tjänat mest är Borgholm med en ökning på 138 procent, 34,3 miljoner kronor i reda pengar.

I botten ligger Överkalix på tre procents ökning och därefter  Norsjö på fyra procent och sex miljoner kronor.

Men enligt Dagens Samhälle är det ingen stor sak i Norsjö.

– Du, vi hade budgetberedning i går och den där fastighetsavgiften var inte något som någon nämnde överhuvudtaget, säger kommunalrådet Mikael Lindfors (S) till tidningen.

Publicerad Torsdag 26 januari av:
Johansson Patrik Patrik Johansson patrik.johansson@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?

Senaste nytt

Laddar...