Rapportera felRapportera fel Print Dela på Facebook
Nöden har ingen lag. När värmeproblemen varit som värst har Andreas Lestander startat ugnen med öppen lucka för att värma upp lägenheten. Foto: Sofie Abrahamsson
Nöden har ingen lag. När värmeproblemen varit som värst har Andreas Lestander startat ugnen med öppen lucka för att värma upp lägenheten. Foto: Sofie Abrahamsson

De eldar värmeljus för att hålla värmen

Problemen med fjärrvärmeverket i Arjeplog ger kylslagna hem.

Den smått kaotiska situationen under den gångna helgen i Arjeplogs fjärrvärmeverk, bedrövar inte bara kommunen. Nu höjs även röster från de anslutna.

Det var under helgen som båda fjärrvärmepannorna i Arjeplog kapsejsade på en och samma gång. Temperaturer ned mot elva plusgrader inomhus blev verklighet för några av de anslutna. På plats slet 25 personer hund med att handmata pannorna för att försöka hålla produktionen av värme igång medan man försökte åtgärda problemen. Andreas Lestander och sambon Therese Lundberg hyr en lägenhet av Stiftelsen Arjeplogshus, och har börjat känna sig lite less på problemen.

– Vi har eldat värmeljus, och ibland till och med satt igång ugnen och öppnat luckan för att hålla värmen i lägenheten, berättar Andreas Lestander.

Han har full förståelse för att situationen inte är roligt för någon, men säger att det skulle kännas bra om man kände att Stiftelsen Arjeplogshus hade tankarna på de boende.

– Det har varit otroligt dålig information, nästan ingen alls. Vaktmästaren har visserligen skrivit något på Facebook ibland, men det är ju inte alla som ens har Facebook.

Kommunalrådet Britta Flinkfeldt Jansson och chefen för samhällsutvecklingsförvaltningen Christer Andersson, beklagar båda det inträffade och lovar att det kommer att komma information ut till kund så snart som möjligt.

– Jag har full förståelse för att det är irriterande att sitta i en kall lägenhet och inte kunna duscha när man vill, säger Jansson Flinkfeldt.

 Kommer ni att kompensera era kunder för problemen som varit i vinter?

– Att börja lova någon ersättning i det här läget skulle inte kännas bra. Vi vet inte vad som gäller och hur illa det får bli innan vi är skyldiga att kompensera. Mest troligt kommer någon typ av kompensation att gå ut till åtminstone landstinget och Stiftelsen Arjeplogshus. De har dels fått starta egna värmepannor, men även kallat ut extrapersonal för att lösa problemen som uppstått, säger Britta Flinkfeldt Jansson.

Publicerad Tisdag 31 januari av:
Sofie Abrahamsson sofie.abrahamsson@nyheterinorr.se

Läs våra kommentarsregler

Fakta

Dessa berörs av problemen

Vaukagården

Vårdcentralen

Tingsbacka

Alla skolor och förskolor i kommunens regi

Sporthallen

Stiftelsen Arjeplogshus samtliga hyresgäster (320 lägenheter)

Elevhemmen

Silvermuseet

Nellys café

Pensionärsbostäder på Jacobsgatan och Gränsgatan

Ett tjugotal villor

Reaktion

Vad tycker du?

A-kommuner

Laddar...

Lokus Bilar till salu i Skellefteå