Rapportera felRapportera fel Print Dela på Facebook

Överens om en åtgärdsplan

Läkarföreningen och landstinget har enats om en åtgärdsplan efter läkarens monsterpass.

Efter det uppdagats att en specialistläkare jobbat 63 dagar i sträck utan lagstadgade vilperioder har nu Västerbottens läkarförening och Landstinget enats om en åtgärdsplan.

– En av våra anställda har arbetat för mycket under en period och bl.a. har veckovila inte kunnat läggas ut i tillräcklig omfattning. Vi finner det dock inte styrkt att personen har arbetat så mycket som de 63 dagar i sträck som angetts i tidningsartikeln, säger verksamhetschef Göran Hugosson.

Efter sammanträdet gav de gav de båda ett gemensamt uttalande i ett pressmeddelande.

”Facket och arbetsgivaren är överens om en gemensam åtgärdsplan och färdväg beträffande arbetsmiljön på kliniken och har därför avsatta mötestider framöver för att fortsätta detta arbete. Västerbottens läkarförening anser att arbetsgivaren har svarat nöjaktigt på angivna frågor och man är därför inte beredd att föra frågan vidare till Arbetsmiljöverket.”

Publicerad 2011-12-14 av:
Högberg Johannes webb 2 Johannes Högberg johannes.hogberg@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?

Västerbotten

Laddar...