Rapportera felRapportera fel Print Dela på Facebook
Susanne Edqvist ger sillröran som ett av flera goda exempel som kommit fram i nya Facebookgruppen. Foto: Ulf Johansson.
Susanne Edqvist ger sillröran som ett av flera goda exempel som kommit fram i nya Facebookgruppen. Foto: Ulf Johansson.

Sugen på sillröra?

Testa ett smarrigt recept.

Susanne Edqvist i Andersberg såg då och då på Facebook hur vänner la ut frågan ”Vad ska vi äta till middag, kom med ett bra tips”.

En dag i augusti tog hon tag i saken och startade Facebookgruppen ”Mitt bästa recept”. På ett dygn fick gruppen 100 medlemmar. Nu, i mitten på november, har gruppen utökats till 1 122!

– Det är jätteroligt att så många kommer med. Många har tyckt att det är en genialisk idé, för att de ofta håller sig till invanda recept och gillar att få nya tips, säger Susanne Edqvist.

Ett av de tips som Susanne tagit till sig är denna sillröra, vars receptgrundare heter Maria Hellgren.

– Den funkar perfekt till julbordet, säger Susanne Edqvist.

 

Marias sillröra

200 g matjesill

200 g stenbitsrom

1/2 majonäs

1 dl creme fraische

1/2 dl finhackad rödlök

2 msk hackad dill

4 msk skuren gräslök

1 kryddmått salt

1 kryddmått svartpeppar

Skär sillen i småbitar och blanda ihop resten av ingredienserna. Tillagas gärna dagen före.

Serveras som tilltugg när gästerna kommer på ljusungsbröd eller passar utmärkt på julbordet.

 

Vill du läsa mer om Susanne Edqvist och få fler av recepten? Klicka här och köp måndagstidningen digitalt så får du läsa mer om vad de familjehemsplacerade barnen tycker om Susannes mat, samt recept på hennes mammas spenatsoppa och en ädelostfylld kycklingfilé.

Publicerad 2011-11-21 av:
Susanne L Susanne Lindberg susanne.lindberg@norran.se
Sillröran passar bra ihop med tunnbröd. Foto: Ulf Johansson.
Sillröran passar bra ihop med tunnbröd. Foto: Ulf Johansson.

Livsstil

Laddar...