Inge i Överklinten tycker att Centerpartiet har tystnat om Norrbotniabanan. Inget kan vara mer fel. Både Helena Lindahl som riksdagsledamot och Centerpartiet på alla nivåer arbetar för att kustjärnvägen ska kunna fullbordas.
Det är bara att beklaga att det tidigare funnits ledande politiker i länet inom Socialdemokraterna som hävdat att en kustjärnväg var onödig. Det finns nu ett uppdrag till Trafikverket för att utreda på vilket sätt region/näringsliv tillsammans med staten kan samfinansiera byggstart av banan.
Samtidigt kan vi konstatera att länets socialdemokrater varit väldigt fruktlösa i sitt arbete. I den skuggbudget som Socialdemokraterna nu efter många kullerbyttor arbetat fram finns inga pengar till byggstart av Norrbotniabanan. Däremot finns det åtskilliga miljarder till både en ny bro över till Danmark och till utbyggnad av tunnelbanan i Stockholm.
Norra Sveriges bidrag i förslaget är en vägslitageavgift som vi och vårt näringsliv i Norrland får betala.
För egen del väljer jag att lägga min riksdagsröst på en ledamot, som bor kvar i länet och i bygden, än att rösta på ledamöter som valt att bosätta sig permanent i Stockholm.
Lars Bäckström ( C )
Robertsfors
Rapportera fel

Bilar till salu i Skellefteå