I Norran skriver socialdemokraten Bo Norberg och försvarar Socialdemokraternas samarbete med de borgerliga för att fortsätta Sveriges deltagande i kriget i Afghanistan. Den ”kompromiss” om Afghanistan som S och MP har slutit med regeringen är i stort sett identisk med regeringens eget förslag. Det är en text lika full av allmänna mål som tom på bindande löften om att trupperna ska hem.
Uppgörelsen sätter inget slutdatum för Sveriges militära deltagande i Afghanistan. Det enda som står klart är att trupperna ska bli kvar även efter 2014 men då i en stödjande, inte stridande, funktion. Men även denna förändring är mycket osäker. Allt bygger på att säkerhetsansvaret kan lämnas över till afghanerna och det är inte mycket som tyder på att det ska kunna ske i någons större skala. Minskningen av antalet soldater börjar inte 2011 som i det rödgröna förslaget utan i bästa fall 2012. Men inte heller detta är något tydligt löfte.
Det är som gjort för att komma igen om något år och säga ”tyvärr, nu kan vi inte lämna, vi får stanna några år till”. Inte heller finns det några bindande löften om hur mycket biståndet ska öka. Med den här politiken så lär det mesta av pengarna från Sverige även i fortsättningen gå till soldater, inte till skolor och kliniker, i Afghanistan.
För regeringen är uppgörelsen en stor framgång. De har fått igenom sin politik och spräckt det rödgröna samarbetet i en viktig fråga. Det är ett politiskt svek mot väljarna som röstade för en annan politik och mot den rödgröna överenskommelse som socialdemokraterna har övergett trots att S, V och MP kom överens om att lägga fram den även efter valet.
Inget tyder på att kriget i Afghanistan kan lyckas. Istället behöver vi ökat bistånd och politisk dialog. Det är nu vänsterns uppgift att bygga ett starkt folkligt motstånd mot Sveriges deltagande i detta krig.
Jag har försvarat det rödgröna samarbetet och jag tycker att det var rätt tänkt i stort. Idag är jag besviken på att S och MP så enkelt kunde överge vallöften och överenskommelser med oss i Vänsterpartiet. Har de tänkt sig att bli borgerliga stödpartier som räddar regeringen i svåra frågor samtidigt som välfärden rivs ner, statliga företags säljs ut och klimatpolitiken förfaller? Det ser inte bättre ut.
Jonas Sjöstedt (V)
Riksdagsledamot
Rapportera fel





