Print Dela på Facebook
Kostnaderna för äldreomsorg har ökat mindre än genomsnittet i Norsjö.
Kostnaderna för äldreomsorg har ökat mindre än genomsnittet i Norsjö.

Vård, skola och omsorg ökar inte mest

I stället är det andra områden som ökat sin andel mest i Norsjö kommuns budget de senaste tre åren. VAD TYCKER DU?

En granskning som Norran har gjort visar att Norsjö kommuns budget har ökat med nio procent från 2006 till 2009. Näringslivsfrämjande åtgärder har fått störst procentuellt påslag, föjt av gator och busstrafik. Däremot har både äldreomsorgen och grundskolan fått påslag som ligger under snittet, sex procent.

Att kostnaderna för näringslivsfrämjande åtgärder rusade iväg i fjol beror framförallt på planeringen för godsterminalen i Bastuträsk, pengar som kommunen hoppas få tillbaka. Ökade kostnader för upprustade gator, nya busslinjer och förskolor är enligt kommunalrådet Mikael Lindfors ett resultat av medvetna satsningar.

Att grundskolan och äldreomsorgen ligger under genomsnittet förklarar han med vikande elevunderlag och omstruktureringen av boendena.

– Grundskolan tappar 20–25 procent av eleverna på några år. Per elev gör vi fortfarande stora satsningar. Äldreomsorgen har gått igenom en process där särskilda boenden omvandlats till äldrelägenheter. Vi har legat väldigt högt över genomsnittet på särskilda boenden. Vi ligger fortfarande över snittet, men nu på en bra nivå. Men självklart ska behovet styra, säger Mikael Lindfors.

VAD TYCKER DU, VILKA VERKSAMHETER BORDE FÅ STÖRST PÅSLAG?

Publicerad 2010-08-31
Lennart Enkvist
lennart.enkvist@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Reaktion

Vad tycker du?

Norsjö

Laddar...