My Naked Heart (Redberry)





Jag blev förälskad i Kathrine Bergströms röst första gången jag hörde den under en fritidsgårdsspelning med Backfish på Morö backe runt mitten av 90-talet. Förälskelsen höll i sig med Wilson Hospital och första skivan med Katie Goes To Tokyo. Den håller i sig ännu.
Det är någonting så rart över den att det är en gåta att hennes musik inte finns representerad i varenda amerikansk feel-good-tv-serie som finns.
Under alla dessa år har Kathrine, själv eller med andra, utmärkt sig genom att skriva bra popmusik som man faller pladask för. Största skillnaden är egentligen att det blivit mer sofistikerat. Men det är fortfarande väldigt enkelt att dra paralleller till The Bangels Susanna Hoffs och husgudinnan Juliana Hatfield – i synnerhet med förtjusande låtar som förstasingeln ”Little Sister”.
Den är för övrigt bara en av många bitar med stor hitpotential på skivan. ”Will You Be Gone All Summer”, ”The Apartment, The Cat & The Dress” och ”Sitting At Home” är andra.
Min personliga favorit kommer emellertid från kanadensiska singer/songwritern Hawksley Workman (som i likhet med Katie producerats av Mårten Tromm): ”Paper Moon” skulle göra Lisa Miskovsky och Jocke Berg avundsjuk.
Det enda jag egentligen saknar är ett mer markant tryck i ljudbilden för kontrastens skull.


