Print Dela på Facebook

Vargbitna flickans pappa berättar

Vargen släppte inte greppet om flickans tå förrän en man sparkade djuret i huvudet. Händelsen ska nu utredas av försäkringsbolagen.

Lycksele Djurpark var nära stängning när den tioåriga flickan bets av vargen på onsdagskvällen. Kassorna stänger klockan 17, men besökarna får stanna kvar till klockan 19. Det var då händelsen inträffade.

– Man får vara kvar efter att kassorna stängt, det var i stort sett tomt där vilket gjorde det ännu mer otäckt, säger flickans pappa till VK.

Lycksele djurparks chef Irene Sjögren säger att de alltid låter besökarna vara kvar ett par timmar efter att kassorna stängt.

– Vi kör ju inte ut besökarna bara för att kassorna stänger.

Stack ut huvudet

Enligt henne är personal alltid kvar tills alla besökare har gått hem.

Den tioåriga flickan stod utanför stängslet när vargen bet tag i hennes tå. Enligt pappan var det inte så att hon stoppade in foten genom stängslet.

– Vargen stack ut huvudet och nosen och fick tag i hennes fot, säger pappan.

När vargen fick tag i foten drog den flickan mot stängslet, och ville inte släppa taget.

– Det var ganska dramatiskt vad jag förstår, säger pappan som inte själv var på plats men körde upp till sjukhuset efter händelsen.

– Mamman ville inte att flickan skulle dras in mer under stängslet så hon höll emot. Fler vargar kom dit som hetsade varandra också. Sen hörde mammans sällskap skriken, och han sprang tillsammans med pojkarna upp och började sparka och slå på stängslet för att vargen skulle släppa. Men det gjorde vargen inte ändå, berättar pappan.

Inte förrän mammans sällskap tagit sig upp på stängslet och sparkat vargen i huvudet släppte vargen.

Opererad

Dottern opererades i två timmar på onsdagskvällen.

– Hon fick en tå i stort sett avbiten och har svåra bitskador under trampdynan.

Familjen är vana djurparksbesökare. De har besökt Lycksele djurpark åtminstone en gång per år.

På djurparken beklagar man det inträffade.

– Det var väldigt olyckligt, säger Ronny Stålfjäll, djuransvarig i parken.

Dock påpekar han att vargarnas hägn är säkerhetsmässigt godkända för ändamålet. Staketet har små hål, fem gånger fem centimeter, och dessutom elstängsel på insidan.

På utsidan sitter ett träräcke som är tänkt att avskilja besökarna från staketet ännu en bit.

– Detta är endast tänkt för att stå bakom, inte att klättra på eller stå innanför, säger Ronny Stålfjäll.

I staketet syns i dag en liten skada från dragkampen mellan vargen och flickan #<\n>i går, en ruta är något uttänjd.

Utreds

Versionen om att vargen skulle ha fått ut nosen genom staketet, vill inte djurparken kommentera.

– Vi var inte på plats när det hände, säger djurparkschefen Irene Sjögren, men tillägger att hon har svårt att se hur det skulle ha gått till då stängslets hål är så små.

Händelsen kommer att utredas av försäkringsbolagen för att se om till exempel djurparken blir ersättningsskyldig. Irene Sjögren och Ronny Stålfjäll överlåter åt utredarna att avgöra om djurparken gjort något fel i detta fall.

Under torsdagen fick flickan lämna sjukhuset.

Elin Falk

Publicerad 2010-07-29
Åsa Samuelsson
asa.samuelsson@norran.se

Västerbotten

Laddar...