Skådespelare: Jackie Earle Haley, Kyle Gallner, Rooney Mara, Katie Cassidy med flera.Regi: Samuel Bayer.





Freddy Kreuger är tillbaka i dina mardrömmar. Men som tur var är det inte en uppföljare den här gången. Utan en nyinspelning.
Vi som var med på 80-talet kommer ihåg hur Wes Craven gjorde succé med sina berättelser från Elm Street.
Hur Freddy kom till ungdomarna i deras drömmar, rispade väggar med sin saxhand och sedan lät sina sovande offer komma till det eviga mörkret.
Regissören Samuel Bayer har utan tvekat sett föregångarna och ibland känns det nästan som att han har för mycket respekt för den ursprungliga historien.
För egentligen är allt sig likt. Så fort någon somnar då kommer Freddy. Och han har väldigt gott om tid på sig. För det är svårt att hålla sig vaken mer än tre dygn i streck.
Visst är det stundtals snyggt gjort. Drömmarnas värld är inte direkt lustbetonad, den är mörk och eländig och hela tiden känns det hur faran hotar.
Samtidigt har jag svårt att bli vettskrämd. De där överraskande momenten, som är skräckfilmernas crescendo, saknas nästan helt.
Men det kanske beror på att jag redan hunnit se så många av de tidigare filmerna …
Att det dessutom öppnas för en uppföljare är inte direkt överraskande. En ny generation behöver kanske mardrömma i repris.
Robert Englund gav en viss finess åt Freddy Kreuger och har kultstatus tack vare det. Jackie Earle Haley som tagit över känns inte lika övertygande.
Av de unga skådespelarna finns det säkert någon som kan bli stjärna. Kom ihåg att till exempel självaste Johnny Depp var med i originalversionen.
Själv tror jag mest på Rooney Mara (Nancy) , fast med det efternamnet är det väl risk att hon får stanna i den här genren.Hon ger sin roll en styrka och får åtminstone mig att vakna för gott i biofåtöljen.


