Sverige är inte längre ett föregångsland inom miljöpolitiken. På ett år har Sverige fallit från plats 10 till plats 18 när Climate Action Network rankar aktuell miljöpolitik, och under klimattoppmötet i Köpenhamn mottog Sverige priset som "Dagens fossil" – som går till det land som gjort mest för att störa förhandlingarna.
Nyligen fick miljöminister Andreas Carlgren årets Greenwash-pris – till en som skapar en grön image av sig själv, men som är en miljöbov. Förra året vann statliga Vattenfall samma pris.
Den svenska miljöpolitiken är i kris. EU:s utsläppsmål är i dag -20 procent, vilket är långt ifrån forskarnas rekommenderade -40 procent. Men när EU-kommissionen säger att de vill höja EU:s ambitioner till -30 procent så säger Fredrik Reinfeldt nej, detta trots att samtliga borgerliga partier i EU-valrörelsen deklarerade att de borde minska med 30 procent.
För att Sverige ska vara trovärdigt i klimatpolitiken och för att få med sig utsläppstunga Kina på ett klimatavtal vid nästa klimattoppmöte måste man acceptera målet 30 procent och även driva på för minst 40 procent.
Sveriges skogspolitik måste också ändras. Alliansregeringen driver i dag att ett land ska få tillgodoräkna sig utsläppsminskning för skog man planerat avverka före år 1990, men som ännu inte avverkats. Eftersom länderna själva skulle få uppge arealen och inga sådana siffror finns i dag skulle de kunna öka de globala utsläppen med närmre 400 miljoner ton koldioxid om året.
Ett sådant kryphål får inte existera i klimatavtalet. Alliansen måste ändra sin syn på detta och även sluta investera enorma summor i kolkraft. Vattenfalls investeringar i fossil energi har under mandatperioden ökat med 72 procent medan investeringarna i förnybar energi halverats. Trots denna negativa utveckling valde Alliansen att bara ändra formuleringar i sitt ägardirektiv i Vattenfall.
Än värre är att Alliansen stödjer nybyggnation av kolkraftverk om de använder CSS, en teknik för lagring av koldioxid i marken. Men tekniken fungerar inte nu och vi vet inte om den kommer att göra det inom överskådlig tid.
För att Sverige ska återfå förtroende i klimatfrågan krävs att vi genast godkänner EU-förslaget om höjda mål för utsläppsminskning och bromsar kolkraften.
Om inte har Sverige blivit ett land som sätter kortsiktig ekonomisk vinst över miljön.
Jakob Lundgren
Språkrör Grön Ungdom Norr
