Skellefteå AIK:s back Niklas Strandberg har fått flera allsvenska erbjudanden. Trots det så kommer han närmare Piteå för varje dag som går.
Skellefteå AIK har kontrakterat nio backar inför kommande säsong. Niklas Strandberg verkar inte få plats i laget, och trots att han fått allsvenska erbjudanden från Örebro och Sundsvall, så lutar det åt att han spelar i Piteå i division I nästa säsong.
– Ingen av erbjudandena från allsvenskan har varit klockrent. Det känns som att ska jag flytta för bara en säsong så kan jag lika gärna spela i Piteå i vinter, säger Strandberg.
Många unga backar i Skellefteå AIK som har chans att spela JVM öppnar för en gammal lösning för "Stralla".
– Inget är klart, men det kan bli som det var för två år sen. Att jag spelar i Piteå, men hjälper Skellefteå AIK under junior VM.

