Skådespelare: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Berenger med flera.Regi: Christopher Nolan.





Christopher Nolan har både regisserat och skrivit manus till den här science-fiction-thrillern som inte är likt något annat jag sett.
Och du som tyckte att ”Shutter Island” var krånglig kommer definitivt att oja dig över förvecklingarna i det här drömscenariot.
Det handlar om Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) som är expert på att gå in i andras drömmar och stjäla deras hemligheter.
Perfekt brott, inte minst för industrispionage.
Men Cobb har förlorat allt han älskar på grund av sin bisarra sysselsättning.
Men han får en chans att återvända till sitt gamla liv med ett sista jobb. Och då handlar det inte om att stjäla en tanke, utan att plantera en.
Vägen dit består inte bara av en dröm. Det handlar om något mer komplicerat än Freud någonsin kunde tänka sig. Drömmar i drömmarna och det är här det blir svårt att veta vad som är verklighet – även för oss som bara ser på.
Fast det är väldigt snyggt gjort, det visuella är ett konstverk bara i sig.
Manuset är trots sin komplicerade natur väldigt spännande och känslan av osäkerhet följer med mig hela filmen.
Och skulle jag försöka hitta någon sorts sensmoral kanske det är att vi måste leva i verkligheten, inte ta vår tillflykt till en kemisk värld där droger är allenarådande.
Skådespelarna gör också mycket bra ifrån sig och förblir människor i den annars så artificiella världen.
Leonardo DiCaprio växer för varje film, han verkar inte välja manus efter storleken på lönechecken.
Ellen Page, som spelar en ung arkitekt är också väldigt passande i sin roll.
Så visst är det här något för dig som tror att drömmar kan bli sanna …

