Sandvångens Ligist hade lekstuga i dagens montélopp på Solvalla. Trots ett lopp utvändigt om ledaren var han bara bäst.
Lage Berglund-tränade Sandvångens Ligist fick trava utvändigt om ledande Sir Arne i dagens lunchlopp på Solvalla. Ledaren hade inget att komma med när det drog ihop sig och Sandvångens Ligist kunde dra ifrån utan nåra som helst problem.
Segertiden skrevs till 1.17,7 occh förstapriset var värt 20 000 kronor.
– Han tuffade på bra även om inte dödens är bra för honom, säger Linnea Swartling som nästan blev fartblind i sadeln:
– Det kändes som att det gick i 1.30-tempo. Hästen har ett sådant steg.
I ett V65-lopp på Romme avslutade Regent Royal bra till en tredjeplats i sin första start sedan i augusti i fjol. Han kom i mål på 16,2/3 200 meter.
– Det var skönt. Ove A Lindqvist tyckte att han kändes fin och benet ser bra ut också, säger Lage efter tredjepriset på 16 500 kronor.
Lage har inte bestämt den vidare matchningen.
– Ett stayerlopp på Solvalla kan bli aktuellt om 14 dagar.

