Myggplågan kring nedre Dalälven brukar vara plågan med stort P – rent hemsk. Men i år ska myggen inte få någon frizon i naturskyddade områden.
Sedan 2002 har det biologiska bekämpningsmedlet Vectobac G används i kampen mot myggorna i området. Medlet är omdiskuterat eftersom man inte vet riktigt hur det kan påverka naturen, men Kemikalieinspektionen sade i fredags ändå ja till ny dispens.
Myggbekämparna i Nedre Dalälvens utvecklings AB (Nedab) vill sprida medlet via helikopter även över så kallade Natura 2000-områden, alltså särskilt skyddsvärda naturområden. Och Kemikalieinspektionen är med på noterna eftersom ”det saknas alternativa lösningar”.
Det är regeringen som ger slutgiltigt klartecken.
– Får vi bara in en ansökan så kommer vi att behandla det här mycket snabbt och jag räknar med att vi helt klart ska kunna lösa det. Jag vill inte att människor ska behöva ha den olidliga myggplåga som man hade förra året, säger miljöminister Andreas Carlgren (C) till TT.
Bekämpningsmedlet innehåller en bakterie som följer med födan in i stickmygglarvernas tarmar och angriper matsmältningskanalen. Larverna dör i blödande magsår.


