Enligt Strömbackaskolans hemsida förekommer någon verklig hotbild, varken mot skolan, eleverna eller personalen. Det konstaterar polisen efter att ha hållit förhör med den person som hade lagt ut en hotfull text mot Strömbacka på internet.
Under måndagseftermiddagen fick skolledningen på Strömbackaskolan kunskap om att ett hot uttalats mot gymnasieskolan i Piteå. Skyddsombudet ontaktade polisen som omedelbart satte igång med en utredning. Denna ledde till att den person som lagt ut texten kunde identifieras och förhöras. Under förhören framkom att det inte fanns något allvar bakom hoten.
– Det viktigaste är att vi nu vet att det inte förekommer något hot mot vår skola, konstaterar gymnasiechefen Eva Lindbäck, som understryker att elever och personal kan lugnt och tryggt komma till skolan i dag, tisdag.
