Företagare i Västerbotten är mycket tydliga, Norrbotniabanan är avgörande för en positiv utvecklingen i norra regionen. Fyra av tio företag kommer direkt att påverkas negativt om banan inte byggs.
Botniabanan upp till Umeå färdigställs under detta år, men fortsättningen till Luleå, den så kallade Norrbotniabanan, ifrågasätt av flera debattörer. ”Varför ska man satsa på en järnväg i den del av landet där befolkningsunderlaget sviktar?” Tyvärr har nyttan med Norrbotniabanan inte framkommit tillräckligt i debatten.
När stambanan till övre Norrland byggdes i slutet på 1800-talet, togs bland annat försvarshänsyn – järnvägen skulle inte kunna nås för dåtidens fartygsbaserade kanoner. Självklart blev resultatet inte maximalt då industrierna expanderade kustnära. Trots detta har Norra stambanan varit en pulsåder för godstransporterna i nord-sydlig riktning. Men nu har den nått sitt volymmaximum och behovet av ett dubbelspår är akut.
Beslut om byggande av Botniabanan upp till Umeå togs 1998, bygget startade 1999 och banan färdigställs i år. Tyvärr har inget beslut tagits om fortsättningen, Norrbotniabanan, eller som den ofta beskrivs, den nya kustjärnvägen till Luleå.
Denna obeslutsamhet kring Norrbotniabanan kommer att påverka näringslivets utveckling i norra Sverige mycket negativt.
Företagarna i Västerbotten har frågat medlemmarna i länet och svaren från 300 medlemmar ger följande resultat: 83,2 procent anser att Norrbotniabanan är avgörande för utveckling i regionen. Persontransporter prioriteras av 50 procent och godstransporter av 42 procent.
Ett stopp/nedläggning av projekteringen av Norrbotniabanan kommer direkt att påverka 40 procent av de svarande företagen negativt.
Inte bara utvecklingen och tillväxten bland företagen i norra Sverige kommer att påverkas. Hela expansionen av våra råvaror i form av skog och träprodukter, malm och metaller och förnyelsebar energi är beroende av bra infrastruktur med goda kommunikationer.
Utvecklingen av testverksamhet i arktiska förhållanden och den snabbt växande besöksnäringen är också beroende av Norrbotniabanan.
En investering i Norrbotniabanan är avgörande för framtiden. Intäkterna och tillväxten i norra delen av landet kommer att mångfalt överstiga den investering som är absolut nödvändig för regionen,
Robert Salomonsson
ordförande Företagarna Västerbotten
Torbjörn Halvardsson
regionchef Företagarna Västerbotten
