Print Dela på Facebook

IT- vinnare prisade vid MerITgala

I kväll hölls IT-branschens årliga festlighet i Skellefteå. Och vinnare blev....

Vid IT-branschens årliga festlighet i Skellefteå, utsågs vinnare i tre kategorier. Och gladast var nog Nuiteqs vd Harry van der Veen.

– Men det är nog först när jag är hemma som jag jublar, säger han.

Nuiteq, med ett tiotal anställda i Skellefteå och ytterligare fem i övriga världen, vann stora MerITpriset. Harry van der Veen tror att vinsten beror på företagets kombination av ny teknologi och deras kreativitet inom området.

– Det är en stor ära att ens bli nominerad och jag är väldigt glad, säger han.

Känns som OS- guld

Lika glad är årets IT-personlighet Robert Lindberg, chef för flygplatsen i Skellefteå.

– I en IT- stad som Skellefteå känns det som att vinna OS- guld, säger han.

Hade du väntat dig att vinna?

– Inte en chans, det finns så många kompetenta människor här. Att bara andas samma luft som de som leder den här utvecklingen är väldigt inspirerande, säger han.

Dataföreningen I Norr (DIN) står bakom galan, som samkördes med Möjligheternas dag, där studenter från Norr- och Västerbotten fick bekanta sig med IT-industrin. Att locka IT- studenter till Skellefteå är också en av anledningarna till att galan hålls.

– Dels är det en slags rekrytering. Dels vill vi uppmärksamma branchen som när vi startade var stor, men okänd i Skellefteå, säger DIN:s ordförande Leif Häggmark.

Publicerad 2010-02-25 av:
Norrans Webredaktion webredaktion@norran.se

Läs våra kommentarsregler

Nuiteqs vd Harry van der Veen och Robert Lindberg, chef för flygplatsen i Skellefteå, vann varsitt IT- pris.
Nuiteqs vd Harry van der Veen och Robert Lindberg, chef för flygplatsen i Skellefteå, vann varsitt IT- pris.

Reaktion

Vad tycker du?

Skellefteå

Laddar...