Feministiskt självförsvar och härskartekniker lärs ut i helgen.
I helgen arrangeras en tjejhelg på ungdomsgården E4:an i Skellefteå. Det är fem tjejer från Färnebo folkhögskola som står bakom den, och som håller i de flesta föreläsningarna.
Tjejerna går en utbildningen som heter ”Resande kurs till Bolivia” och har jämställdhet som tema. De har redan varit i två och en halv månad i Bolivia för att ta del av landets jämställdhetsarbete. Nu är de tillbaka och ska göra del tre av sin utbildning – att vara mer utåtriktade och göra exempelvis sådana här arrangemang.
En av tjejerna, Amanda Lucky, är Skelleftebo i grunden och därför förlades helgen till Skellefteå. Den kommer att innehålla ett blandat program med bland annat teater, och föreläsningar i feministiskt självförsvar (ej fysiskt), kön, makt och normer, teater samt massor med fika och mat.

