Print Dela på Facebook

Dra fördel av globaliseringen

Ska hela Sverige leva? Diskussionen om tillväxt i hela landet borde kunna föras utifrån annat än i mina ögon gamla tänkesätt. Vi har ett antal tillgångar i form av ren luft, rent vatten, tystnad, kultur, naturresurser m.m. som efterfrågas globalt som vi borde kunna göra mycket mer av. Låt mig helt kort resonera utifrån en av resurserna nämligen förekomsten av malm och mineral.

Som ordförande i Georange är min utgångspunkt Sveriges malm- och mineraltillgångar. Unika tillgångar som för det första inte så lätt låter flytta på sig och för det andra är tillgångar som efterfrågas på en global marknad. Min strategiska tanke är att i en global bransch genom målmedvetet arbete stärka såväl lokal, regional, nationell och internationell konkurrenskraft. Detta kan ske i en tid då ett ökat internationellt intresse för Sverige är tydligt.

Efterfrågan från framför allt Kina och Indien ska ses sammantaget med det faktum att vi inom EU konsumerar cirka 20 procent av den globala metallproduktionen medan vi enbart producerar cirka 5 procent. Ur europeiskt perspektiv kommer strategiskt arbete med råvaruförsörjning att vara en stor utmaning. Sverige är ett viktigt gruvland med tillgångar i form av naturresurser, kompetens, kultur och kunnande. I Sverige finns också ett antal världsledande företag med kopplingar till gruv- och mineralsektorn som på verkar på den globala marknaden.

Min övertygelse är att vi kan göra ännu mer i syfte att skapa långsiktigt hållbar tillväxt utifrån våra malm- och mineraltillgångar. Låt mig ge några exempel på vad som görs och kan göras:

· Dra fördel av globaliseringen: Vi kan utveckla fler internationellt konkurrenskraftiga företag.

· Skapa mötesplatser: Öka den internationella kompetensen.

· Förstärk miljörelaterad forskning: Miljöteknikföretagandet som en del i branschen.

· Utveckla metoder för konstruktiva lösningar i frågor om markanvändning.

· Öka kunskapen hos allmänheten om branschen: En bransch i teknisk framkant.

· Vidga branschbegreppet: Gruv- och mineralsektorn är större än man tror.

· Ta plats på den politiska arenan: Sverige ska ha en europeiskt ledande roll.

· Förstärk arbetet med jämställdhet: Branschen ska vara till för alla.

· Utveckla och ge mer resurser till Sveriges geologiska undersöknings mineralinformationskontor.

En av de största utmaningarna torde vara hur vi utifrån våra globalt efterfrågade råvaror skapar stabila och internationellt konkurrenskraftiga företag inom såväl traditionell verksamhet som inom kunskaps-, tjänste- och miljötekniksektorn. Ur mitt perspektiv så framstår arbetet med att se möjligheterna och anta utmaningarna som avgörande för hur vi lyckas skapa goda framtidsmöjligheter.

Lennart Gustavsson

ordförande Georange

Publicerad 2009-10-29
Mikael Bengtsson
mikael.bengtsson@norran.se

Debatt

Laddar...